Aktualności

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w miejscu pracy?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze i to fakt niezaprzeczalny. Niestety nadal w miejscach pracy dochodzi do wypadków. Jedną z najczęstszych przyczyn jest oczywiście nieprzestrzeganie zasad BHP. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że pracodawca zobligowany jest do zapewnienia pracownikowi odpowiednich środków ochrony. Jak więc zadbać o swoje bezpieczeństwo w miejscu pracy?

Spis treści:

Odzież robocza Bielsko – zawsze z niej korzystaj

Do wypadków w miejscu pracy może dojść na skutek błędu pracownika. Trzeba więc pamiętać, że należy robić wszystko, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poza przestrzeganiem wszystkich zasad BHP należy też nosić odzież ochronną i akcesoria ochrony osobistej. Powinniście pamiętać, że tego typu elementy są Waszym podstawowym zabezpieczeniem i rzeczywiście zmniejszają ryzyko wypadków. Doskonałym tego przykładem są choćby buty robocze wyposażone w podnoski i wkładki antyprzebiciowe. Nie zawsze obydwa te elementy obuwia są konieczne. Oczywiście obuwie robocze dobiera się pod względem zagrożeń, które czyhają na pracownika w pracy. Takie obuwie może przydać się w branży budowlanej, ale i magazynowej czy produkcyjnej.

W przypadku niektórych zawodów konieczne jest stosowanie specjalnego rodzaju materiałów, np. odzież dla spawacza może być wykonana ze skóry czy innych materiałów trudnopalnych. Trzeba również pamiętać o osłonie szyi i również tego typu element powinien być wykonany z trudno palnych tkanin. Wraz z przyłbicą i ochroną twarzy stanowi dodatkową ochronę przeciwko iskrom czy rozpryskom. Takie artykuły BHP w Busku oferuje producent odzieży roboczej Piasecki. W niektórych branżach konieczne jest stosowanie odzieży elektrostatycznej, która rozprasza ładunki elektrostatyczne. W innych sprawdza się odzież, która odporna jest na środki chemiczne, czy skrajnie niską temperaturę. O ile to pracodawca zobowiązany jest do tego, by zapewnić Wam taką odzież, to aby rzeczywiście Was chroniła, musicie pamiętać, by zawsze ją stosować, nawet w przypadku małych czy krótkich prac. Jednocześnie jeżeli dojdzie do uszkodzenia materiału, od razu powinniście to zgłosić, gdyż wtedy może nie dawać już Wam ochrony.   

Akcesoria ochrony osobistej – jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Warto wiedzieć, że akcesoria ochrony osobistej niewątpliwie wpływają na bezpieczeństwo. Jednocześnie nadal wielu pracowników bagatelizuje zagrożenia i np.  nie nosi kasku ochronnego oraz rękawic. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do wypadku, zatem kask należy zawsze nosić, wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Podobnie sytuacjach wygląda z rękawicami. I tutaj musicie pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że odzież ochronna ma również swój termin ważności. Do tego jeżeli np. na kask spadnie ciężki przedmiot, oznacza to, że trzeba go wymienić, gdyż traci on swoje pierwotne właściwości.

Są takie prace, gdzie pracownicy narażeni są na uszkodzenie słuchu. Może dotyczyć to pracy z wiertarką udarową. Wszędzie tam, gdzie dozwolone poziomy decybeli są przekroczone, należy chronić słuch i używać nauszników ochronnych. Ponadto ważna jest też ochrona wzroku. Jednak poza okularami ochronnymi czasami konieczne jest noszenie także masek ochronnych. Pamiętajcie, że wszystkie akcesoria musicie właściwie zakładać, zgodnie z zaleceniami producenta. Niedbałość jest tutaj niebezpieczna i może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu.

Firma Piasecki Kontakt

Ochrona przed niską temperaturą – o tym musicie pamiętać!

Praca w zbyt niskiej temperaturze bywa nieprzyjemna. Niewątpliwie zmniejsza się efektywność, ale i występują problemy ze skupieniem, co z kolei zwiększa ryzyko wypadku. Z tego też powodu musicie zadbać o swój komfort i w sytuacji, gdy  temperatura spada poniżej określonego poziomu, powinniście nosić ciepłą odzież roboczą. Sprawdzą się między innymi polary producenta Piasecki, które mogą być dodatkowo obszyte ciepłym kołnierzem. Ponadto sprawdzają się ocieplane spodnie z impregnacją czy obuwie, które może chronić przed skrajnie ujemnymi temperaturami. Taka odzież sprawdza się w chłodniach, ale i przy pracach wykonywanych zimą na zewnątrz.

Trzeba też przestrzegać zalecanych przerw i w tym czasie odpoczywać. Przepracowanie również może prowadzić do wypadków w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Należy także przestrzegać wewnętrznych regulaminów, w których wskazane są również zagrożenia, które mogą występować na danym stanowisku pracy. Nie można również zapominać o regularnych szkoleniach BHP i uzupełnianiu wiedzy.

Pozostałe wpisy

Przeczytaj pozostałe wpisy, które opublikowaśmy na stronie. Sprawdź nowości, przeczytaj branżowe newsy, zyskaj wiedzę!