Aktualności

Jaka odzież robocza na budowę? Najważniejsze elementy ochrony osobistej

odzież robocza na budowę, producent odzieży roboczej, artykuły bhp busko

Spis treści:

Praca na budowie czy w hali produkcyjnej wymaga zabezpieczenia zdrowia pracowników, co jest możliwe poprzez specjalną odzież. Dobór elementów stroju roboczego może w dużej mierze wpływać na komfort pracy oraz przede wszystkim na bezpieczeństwo. Warto się zastanowić, co składa się na podstawowe i najważniejsze elementy odzieży przy pracy na budowie. Dodatkowo dla pracodawców cenną informacją będzie, który producent odzieży roboczej zapewni produkty najlepszej jakości.

Zasady BHP w Twojej firmie – akcesoria ochrony osobistej oraz specjalistyczna odzież

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom środki ochrony przed różnymi zagrożeniami mogącymi mieć miejsce w czasie pracy. Odpowiednia odzież ma zapewnić komfort podczas pracy z różnymi materiałami, a także zapewnić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Środki ochrony indywidualnej z definicji są to elementy wyposażenia ochronnego, które wydawane jest pracownikowi do użycia w celu ochrony przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami, mogącymi powodować uszczerbek na zdrowiu. Mają one zapewnić bezpieczeństwo na poziomie podstawowym we wszelakich zakładach miejscach pracy, od budowy po zakłady produkcyjne. Kiedy środki te są wymagane?

Wtedy, gdy nie ma możliwości usunięcia zagrożenia poprzez zmianę organizacji pracy lub zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Od pracodawcy wymagane jest wykonanie oceny ryzyka w miejscu pracy i dostarczenie odpowiednich elementów ochrony. Do środków ochrony indywidualnej zalicza się każdy sprzęt wykorzystywany podczas pracy w celu ochrony. Należą do nich takie akcesoria ochrony osobistej jak: hełmy, obuwie ochronne, szelki, okulary, kombinezony czy amortyzatory.

Producent odzieży roboczej – Firma Piasecki

Odzież robocza musi zapewnić odpowiednią ochronę zależnie od warunków pracy i charakteru wykonywanego zawodu. Przede wszystkim warto jest też przywołać różnicę między odzieżą ochronną, a odzieżą roboczą. Ta pierwsza jest wymagana w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia zdrowiu lub życia pracownika. Z kolei ta druga ma chronić przed czynnikami, które nie stanowią większego zagrożenia. Odzież robocza będzie przykładowo służyć do ochrony przed zniszczeniem własnej odzieży podczas wykonywanej pracy.

Najważniejsze akcesoria ochrony osobistej

Obuwie robocze

Obuwie robocze ma za zadanie stanowić ochronę przed zagrożeniami, takimi jak uszkodzenia mechaniczne bądź chemiczne stóp i nóg. Zazwyczaj są wyposażone we wkładki przebiciowe oraz podeszwy antypoślizgowe. Zalecane jest również, aby buty stosowane przy pracach fizycznych posiadały wzmocnione czubki, co będzie stanowiło dodatkową ochronę dla palców.

Rękawice

Rękawice robocze stanowią ochronę przed urazami mechanicznymi i chemicznymi dłoni i rąk. Gruby materiał zapobiegnie zabrudzeniom rąk oraz uniemożliwi kontakt skóry ze szkodliwymi substancjami. Jednymi z najbardziej pożądanych są rękawice skórzane oraz drelichowe, które sprawdzaj się przy wielu pracach oraz wyróżniają się trwałością.  

Ochrona głowy

Ochrona BHP głowy to wszelkiego rodzaju kaski zapewniające ochronę zgodnie z przepisami BHP. W przypadku wielu zawodów hełmy ochronne muszą być regulowane celem dopasowania do głowy i poprawienia komfortu pracy.

Ochrona wzroku

Akcesoria ochrony osobistej wzroku to okulary ochronne zapewniające ochronę w razie zagrożenia pogorszenia bądź utraty wzroku. Wykonane z przezroczystego materiału nie wpływają na widoczność, a jedynie chronią przed wszelkimi odpryskami czy pyłami.

Ochrona słuchu

Ważne w przypadku, gdy pracownik narażony jest na pogorszenie bądź utratę słuchu w miejscu pracy. Ochrona BHP słuchu to między innymi nauszniki ochronne, które zapobiegają nieodwracalnym uszkodzeniom słuchu, tłumią w znacznej mierze hałas i wysokie dźwięki.

Odzież dla spawacza

Spawacz podczas pracy narażony jest na wiele niebezpieczeństw wynikających z pracy z metalem oraz elektrodami. Jednym z największych zagrożeń jest poparzenie odpryskującymi kawałkami metalu. Specjalistyczna odzież robocza jest niezbędna dla tego zawodu. Zaleca się, aby na dolną część ubioru stosować wytrzymałe spodnie skórzane bądź spodnie trudnopalne, które doskonale ochronią pracownika przed odpryskami czy oparzeniem. Artykuły BHP Busko takie jak skórzane kurtki czy trudnopalne bluzy charakteryzować się będą mnogością pojemnych kieszeni, zapięciami na rzepy, możliwością regulacji rękawów oraz dobrym przyleganiem odzieży do ciała dzięki gumom ściągającym.

Odzież dla pilarza

Zawód pilarza będzie wymagał odzieży ochronnej, która zapewnienia wymaganego stopnia bezpieczeństwa. W tym przypadku odzież ochronna dla pilarza będzie stanowiła ochronę przed urazami zadanymi piłą łańcuchową. W asortymencie naszej firmy znajdziesz spodnie ogrodniczki, spodnie do pasa bądź spodenki. Świetnie sprawdzą się artykuły BHP, które posiadają nogawice wyposażone we wkłady antyprzepięciowe, dodatkowo wyposażone są w zamki błyskawiczne na nogawkach w celu zapewnienia szybszego nakładania. Odzież BHP Busko zapewnia również bluzy i kurtki, które wyposażone są w wiele kieszeni, zamki błyskawiczne chowane pod listwami oraz elementy odblaskowe.

Pozostałe wpisy

Przeczytaj pozostałe wpisy, które opublikowaśmy na stronie. Sprawdź nowości, przeczytaj branżowe newsy, zyskaj wiedzę!