Aktualności

Ochrona BHP – jakie akcesoria ochrony osobistej są niezbędne?

Ochrona BHP - jakie akcesoria ochrony osobistej są niezbędne

Spis treści:

Odzież robocza powinna zapewniać pracownikowi odpowiednią ochronę osobistą. Powinna być jednocześnie wygodna, aby wykonywanie zadań nie sprawiało trudności. Obowiązkiem pracodawcy jest to, by zapewnić najważniejsze części ubioru chroniące głowę, wzrok, słuch i drogi oddechowe. Poznajmy niezbędne akcesoria ochrony osobistej i zobaczmy, gdzie najlepiej je zakupić.

Odzież BHP – dla kogo? Dlaczego jest tak ważna?

Odzież BHP jest obowiązkowa na wielu stanowiskach pracy. Ochrania nie tylko przed nieprzyjemnymi warunkami (na przykład wysoką temperaturą) czy zabrudzeniami, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu większych i mniejszych urazów ciała. Jest także niezbędna, by chronić się przed zagrożeniami chemicznymi oraz biologicznymi. Stosuje się ją w wielu zakładach przemysłowych, na budowach, w zawodach medycznych.

Odzież ochronna jest niezbędna dla pracowników obsługujących linie produkcyjne, czyli tam, gdzie pracuje się przy obsłudze maszyn i innych sprzętów mogących wyrządzić krzywdę. Muszą ją mieć operatorzy pił, tokarze, blacharze, spawacze itd. 

Regulują to przepisy Kodeksu pracy oraz wytyczne BHP. Jeśli pracodawca to zaniedba, naraża się na wysokie kary od Państwowej Inspekcji Pracy, ale co najbardziej kluczowe – wystawia na duże ryzyko życie i zdrowie pracownika. Oczywiście akcesoria ochrony osobistej muszą posiadać odpowiednie atesty, dlatego też wybierzmy zestaw profesjonalnego producenta odzieży roboczej. Zdecydowanie polecamy Firmę Piasecki BHP, której ofertę znajdziemy pod adresem https://piaseckibhp.pl/oferta/artykuly-bhp.

Ochrona BHP górnych części ciała

Ochrona BHP to przede wszystkim ochrona głowy. Jej uszkodzenie wiąże się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a czasem i śmiercią. Żeby nie dopuścić do tak dramatycznych sytuacji, pracownicy powinni nosić kaski i hełmy ochronne. W ofercie Piasecki BHP są specjalnie zestawy dla różnych grup zawodowych (dla leśników, elektryków), lekkie przemysłowe kaski, do pracy na wysokości, z wizjerką, czteropunktowe i inne. Każdy z nich spełnia doskonale swoją ochronną rolę. 

Ochrona słuchu – słuchawki, nauszniki

Jakie środki ochrony słuchu wyróżniamy?

Równie ważna jest ochrona słuchu przed zbyt nadmiernym hałasem. Na wielu stanowiskach pracy najważniejsze zadania wykonuje się przy wsparciu maszyn, które generują pokaźną wartość decybeli. Bez nauszników ochronnych i ochronników słuchu łatwo ogłuchnąć. W ofercie Piasecki BHP dostępne są bardzo wygodne słuchawki na pałąku nagłownym czy montowane do hełmu, które ochraniają zarówno głowę, jak i słuch. Poza tym dostępne są wkładki przeciwhałasowe, jednorazowe wkładki do uszu, a także ochronniki słuchu dla dzieci.

Ochrona wzroku – akcesoria ochrony osobistej

Bardzo istotne są również akcesoria do ochrony wzroku, zwłaszcza gogle ochronne do oczu przed odpryskami ciał stałych, ale też zabezpieczające je przed szkodliwymi cieczami. Podobnie działają okulary ochronne. Czasem niezbędna jest osłona twarzy. Dostępne są produkty stricte dopasowane dla różnych grup zawodowych: leśników, spawaczy i chemików. 

Drogi oddechowe – narażone na zanieczyszczenia i opary

Osobną kategorią są akcesoria do ochrony dróg oddechowych, takie jak maski do ogólnego użytku, maseczki higieniczne, półmaski filtrujące o podwójnej kwalifikacji (typ FFP2), półmaski przeciwpyłowe pięciowarstwowe i wiele, wiele innych. Nie zapominajmy jednocześnie, że z powodu pandemii wybrane maseczki stały się normą, nie tylko w zakładach pracy.  

Te wszystkie akcesoria dostępne są u producenta artykułów BHP – firmy Piasecki. To nie tylko spełniająca wszelkie atesty odzież BHP, bo jest też niezwykle wygodna i łatwo ją dopasować do profilu firmy, gdyż na życzenie klienta wykonywane są nadruki firmowe na odzież.

Sprawdź również:

Pozostałe wpisy

Przeczytaj pozostałe wpisy, które opublikowaśmy na stronie. Sprawdź nowości, przeczytaj branżowe newsy, zyskaj wiedzę!