Aktualności

Jak odpowiednio dopasować rękawice robocze do wykonywanych prac?

producent odzieży roboczej, akcesoria ochrony osobistej, artykuły bhp busko

Spis treści:

Odzież BHP ma zapewnić pracownikowi nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Strój BHP musi być dostosowany do charakteru naszej pracy i ewentualnych niebezpieczeństw z nią związanych. Nie należy pomijać tak istotnego elementu, a mimo wszystko wielu pracodawców, ale również pracowników, lekceważy konieczność założenia stroju ochronnego.

Często pomijanym „dodatkiem” są rękawice robocze, które chronią nasze dłonie przed urazami, o które w pracy fizycznej nie jest trudno. Jeśli wybierzemy rękawice wykonane z materiału wysokiej jakości, który pozwoli naszym dłoniom oddychać, nie musimy obawiać się, że będą dla nas utrapieniem i pozostaną tym, niechcianym, niewygodnym elementem stroju roboczego.

Producent odzieży roboczej – o co musi zadbać?

To, jaki strój będzie odpowiedni dla pracownika, zależy od wykonywanej pracy. Większość sektorów ma swoje uniformy, które mają za zadanie zabezpieczać prywatną odzież przed zabrudzeniami. Są też branże, w których wymagany jest specjalny strój ochronny, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Będzie to na przykład branża budowlana, produkcyjna czy chemiczna.

Producent odzieży roboczej musi zwracać szczególną uwagę na jakość i wytrzymałość materiałów, z których wykonywane są produkty. Ważne, żeby całość nie tylko dobrze się komponowała, ale służyła pracownikom z powodzeniem przez dłuższy czas. Standardowy zestaw odzieży BHP zawiera obuwie i spodnie oraz część wierzchnią lub kombinezon. Do tego nie należy zapominać o akcesoriach, które zabezpieczą pozostałe, odsłonięte części ciała. Szczególnie narażone na zranienie podczas pracy fizycznej są newralgiczne miejsca, takie jak głowa, oczy, uszy i dłonie.

Akcesoria ochrony osobistej – czym są i co wchodzi w ich skład?

Element konstrukcji na budowie odrywa się i uderza nas w głowę, a my kończymy w szpitalu z urazem głowy. A może odłamek drewna podczas pracy na produkcji, który z impetem ląduje w naszym oku i niezbędna jest pomoc lekarska. Takie wypadki, to codzienność. Jednak możemy zadbać o to, aby zdarzały się rzadziej. Wystarczy zastosowanie akcesoriów BHP do ochrony osobistej.

Kask powinien znaleźć się jako pierwszy na liście rzeczy niezbędnych na placu budowy. Wydaje się, że to mało istotna kwestia, a wypadki zdarzają się nie tylko innym, nie i nam. Złośliwość rzeczy martwych bywa jednak nieprzewidywalna. Jeśli środki ochrony głowy nie należy do używanych przez nas akcesoriów podczas prac budowlanych, bardzo łatwo możemy znaleźć się na oddziale ratunkowym z poważnym uszkodzeniem głowy.

Pracując w miejscu, gdzie zewsząd narażeni jesteśmy na pyły i różnego rodzaju fruwające odpadki, nie możemy zapomnieć o okularach ochronnych i maskach z filtrem. Urazy gałki ocznej mogą być bardzo niebezpieczne, a długotrwałe narażenie na pyły może dać o sobie znać po wielu latach pod postacią chorób układu oddechowego. Do pracy w otoczeniu głośnych maszyn, ostrych narzędzi i odłamków, które mogą ranić nasze dłonie, niezbędnikami będą rękawice ochronne i stopery do uszu lub słuchawki ochronne.

Akcesoria ochrony osobistej potrafią skutecznie zapobiegać przykrym sytuacjom i minimalizować tzw. ryzyko zawodowe, nie rezygnujmy zatem z ich stosowania. Mamy wiele możliwości do wyboru, warto jednak wybrać materiały najwyższej jakości. Żywotność ich będzie długa, a ochrona kilkukrotnie lepsza niż przeciętnych produktów dostępnych na rynku.

Podstawowe wyposażenie pracownika – rękawice robocze

Odpowiednie rękawice robocze ochronią skórę dłoni nie tylko przed skaleczeniami, ale też odciskami czy przesuszeniem. Na rynku znajdziemy różne rodzaje rękawic, a nasz wybór powinien zależeć od rodzaju wykonywanej pracy. Muszą one przetrwać pewne warunki, więc właściwy materiał, odporność na czynniki zewnętrzne i rozmiar, to wszystko jest tutaj istotne. Rękawice ochronne na budowie są nie tylko dodatkiem, ale podstawą stroju. Muszą być wykonane z trwałych materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę pracy. Istotne są też warunki atmosferyczne, dlatego możemy wybrać pomiędzy standardowymi lub ocieplanymi.

Rękawice dla spawacza powinny być wykonane z wysokiej klasy ognioodpornych materiałów. Dobrze korzystać ze specjalnych rękawic spawalniczych, które mają wysokie mankiety i zabezpieczają całe przedramię przed ewentualnym poparzeniem. Podczas pracy w warsztacie samochodowym ważne jest, aby zabezpieczyć ręce przed drażniącymi substancjami lub smarami. Rękawice ochronne w tym wypadku powinny być nieprzepuszczalne i trwałe, a jednocześnie dające swobodę pracy. W pracy medyka ważna jest precyzja, więc najlepiej sprawdzają się tutaj jednorazowe rękawice ochronne; lateksowe lub nitrylowe. Pozwalają one na komfort pracy i umożliwiają przeprowadzenie badania lub zabiegu w pełni bezpiecznie i higienicznie.

Rodzaje rękawic roboczych – skórzane, drelichowe czy powlekane?

Wybierając rękawice robocze wielokrotnego użytku, możemy znaleźć rodzaje takie jak:

  • rękawice skórzane (lub wzmacniane skórą) cechują się dużą wytrzymałością; są idealne do prac siłowych; sprawdzą się na placu budowy czy podczas spawania;
  • drelichowe rękawice będą odpowiednie do lżejszych prac roboczych lub prac przydomowych; zwykle wykonane z łączonych materiałów, tj. poliester i bawełna, w części nadgarstkowej posiadają ściągacz, dzięki czemu nie zsuwają się z dłoni,
  • rękawice powlekane dobrze sprawdzą się na budowie czy w warsztacie samochodowym; wykonane w części zewnętrznej z dzianiny, a w części wewnętrznej z lateksu, poliuretanu lub innych tworzyw; są elastyczne i wytrzymałe.

Jak odpowiednio dopasować rękawice robocze do wykonywanych prac?

Jak odpowiednio dopasować rękawice robocze do wykonywanych prac?

Dla zachowania komfortu wybierzmy odpowiedni rozmiar, tak, aby rękawice były dopasowane do naszych dłoni i pozwalały nam sprawnie wykonywać obowiązki. Oczywiście nasza decyzja będzie bardzo subiektywna, w końcu najlepiej potrafimy ocenić, w czym jest nam wygodnie.
Mimo wszystko weźmy pod uwagę także względy bezpieczeństwa. Każde tworzywo, z którego wykonane są rękawice, cechuje się innymi właściwościami, a te mogą być mniej lub bardziej korzystne w warunkach naszej pracy. Kompletując strój ochronny, zadbajmy o wysokiej jakości produkty. Artykuły BHP Busko oferują nam odporną na uszkodzenia odzież roboczą i akcesoria ochrony osobistej o wysokiej trwałości. Sprawdź artykuły BHP Busko i wybierz swój zestaw już teraz!

Pozostałe wpisy

Przeczytaj pozostałe wpisy, które opublikowaśmy na stronie. Sprawdź nowości, przeczytaj branżowe newsy, zyskaj wiedzę!